O násPonúkameAkcieČlánkyAbelandGalériaKontakt
O nás

Skupina historického šermu Rád sv. Galahada vznikla v novembri 1994. Pri jej zrode stála malá skupinka nadšencov, ktorá si pod pojmom stredovek nepredstavovala len dobu temna, fanatických vojen a hladomorov, ale aj neuveriteľne zaujímavé obdobie v živote Európy, ktoré položilo základy súčasnej západnej kultúry a civilizácie. V historických filmoch sa táto éra rozkvetu rytierstva najčastejšie zobrazuje ako boj dobrých rytierov so zlými o majetok, či priazeň cnostných dám v krásnych šatách. Samozrejme aj toto a omnoho viac môžete uvidieť na našich vystúpeniach.

Za uplynulých rokov našej existencie sme odohrali veľké množstvo vystúpení po celom Slovensku. Hrady, festivaly, kultúrne letá, jarmoky, mestské či dedinské slávnosti, firemné akcie a iné bývajú naším obvyklým priestorom pre vystupovanie historický šerm. Sami sme zorganizovali Bratislavské hradné hry, ktoré boli kultúrnym podujatím s medzinárodnou účasťou. Pri našich potulkách po Európe sme zavítali aj na Hradné slávnosti v maďarskom Visegráde, Rytiersky turnaj v poľskom Gniewe, Sovinci a Pustynie Błędowskej, českom Uherskom Ostrohu, Ostrave a Kuníne a francúzskom Chateau de Baux.

Zaoberáme sa šermom, divadlom či ukážkami stredovekého táborenia. Našou špecialitou je tiež jednotka Rádu Nemeckých Rytierov aj s táborom, s ktorou vystupujeme v sprievodoch a bitkách. Našimi kostýmami, výbavou či šermom sa snažíme čo najvernejšie rekonštruovať život v strednej a západnej Európe a v latinských štátoch na východe v období približne druhej polovice 13. storočia.

Ak by ste nás radi videli aj u Vás, na Vašej akcii, či mestských slávnostiach, kontaktujte nás.